Eski Foça’da Gezilecek Plajlar ve Koylar 

İzmir’in en popüler tatil beldelerinden biri olan Foça; tarihi ve doğal güzelliklerinin dışında, mavi bayraklı plajları ve koyları ile de ünlüdür. 

Foça denizi genellikle soğuk olsa da, son derece temizdir. Ücretsiz olarak denize girebileceğiniz Foça halk plajının dışında, özel işletmeler tarafından işletilen plajlar da mevcuttur. Bunlar arasında; Sazlıca Koyu, Mambo Beach Club, Şamata Beach, Foça Karakum Plajı, Vodoo Beach Club ve Pollen Tatil Köyü Plajı yer almaktadır. 

Foça Halk Plajı 

İzmir’in mavi bayraklı plajlarından biri olan Yeni Foça Halk Plajı, uzun sahil şeridi ve plaj alanı ile dikkat çekmektedir. 

İnce kumu ve masmavi, serin sularında denizin tadını çıkarabilirsiniz. 

Belediye tarafından işletilen halk plajına giriş için ise herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Şemsiye ya da şezlong kullanmak için ise onların bağlı olduğu işletme ve otellere belirli bir ücret ödeyerek kiralamanız mümkündür. 

Yeni Foça Halk Plajı, şehir merkezine ortalama 70 km ve ilçe merkezine de ortalama 20 km uzaklıkta yer almaktadır. 

Plajın içerisinde yemek yemek için özel bir tesis yer almamaktadır. Ancak, dilerseniz plaja yakın restoran ve kafelere gidebilirsiniz. 

Yeni Foça Halk Plajı’na ulaşım için özel aracınızı kullanabilir ya da dilerseniz minibüs ve İzban ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 

İzban ile ulaşım sağlayacaksanız; Hatundere durağında inerek 744 no’lu otobüse aktarma yapmanız gerekmektedir. 

Sazlıca Plajı 

Yeni Foça – Eski Foça Yolu üzerinde yer alan Sazlıca Plajı, Foça’nın ünlü Sazlıca Koyu’nda yer almaktadır. 

Yaz aylarında bölgede denize girmek için en çok tercih edilen plajlardan biri olan Sazlıca Koyu’nda yer alan bu plajda; restoran, duş alanları, lavabo ve soyunma kabinleri de yer almaktadır. 

Sazlıca Koyu, hem aileler hem de genç arkadaş grupları tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca, balık tutmak ve dalış yapmak için de gidilebilmektedir. 

Taşlı bir deniz kumuna sahip olan plaja giderken deniz ayakkabıları da götürülmesi tavsiye edilmektedir. 

Sazlıca Plajı’na ulaşım sağlayabileceğiniz bir toplu taşıma aracı bulunmamaktadır. Bu nedenle, özel araç ya da taksi ile gidilmesi gerekmektedir. 

Foça Karakum Plajı 

Foça’da mavi bayraklı plajlardan biri olan Foça Karakum Plajı; kumlu sahili ve mavinin en güzel hallerinden birini yansıtan denizi ile yaz aylarında ilçede en çok ziyaret edilen plajlardan biridir. 

Foça merkeze ortalama 2 km uzaklıkta yer alan Karakum Plajı; toplamda 500 m uzunluğa sahip bir alan üzerinde yer almaktadır. 

Karakum Plajı’na ücretsiz olarak giriş yapabilir ve uygun bir ücret karşılığında şezlong kiralayabilirsiniz. 

Plajın içerisinde yer alan kafede ise; hamburger ve patates gibi atıştırmalık seçenekleri ile sıcak ve soğuk içecekler yer almaktadır. Kafe, belediyeye ait olduğu için, fiyatları da oldukça ekonomiktir. 

Foça merkezden kalkan minibüsler ile Karakum Plajı’na ulaşım sağlamak mümkündür. 

Pollen Tatil Köyü Plajı 

Yeni Foça- Eski Foça Yolu üzerinde bulunan ve ilçenin mavi bayraklı plajlarından biri olan Pollen Tatil Köyü Plajı, sakin ve huzurlu bir ortamda deniz, kum, güneş üçlüsünün tadını çıkarmak için idealdir. 

Taşlı bir sahile ve soğuk bir denize sahip olsa da, kesinlikle gidilmeye değerdir. 

Kosova Plajı

Kosova Plajı Kamp Alanı İzmir Foça’da yer alan ücretsiz kamp alanlarından birisidir.Hem çadır kampı hemde karavan kampı için uygun yerlerden birisi.Denizin dibinde kamp yapmak isteyenler için çok ideal.

Ayrıca Plajın içerisinde özel bir işletmede bulunmakta.Dileyenler bu işletmenin içerisinde yer alan restorandan yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Kamp alanında ücretsiz olarak kamp yapmak isterseniz maalesef wc ve diğer kamp olanaklarının olmadığını belirtmek isteriz.Fakat işletmede kamp yaparsanız ,wc,duş,elektrik,karavan alanı,restoran gibi olanaklardan faydalanırsınız.

Kamp alanı yeterince yeşil bundan dolayı yaz aylarında güneşin altında kasıp kavrulmuyorsunuz.

Foça Beachleri 

Tertemiz denizi ve sakin doğası ile İzmir’de denize girilecek ilçelerden biri olan Foça’da ücretsiz olarak denize girebileceğiniz halk plajlarının dışında; müzik, eğlence, DJ performansları ve konser gibi etkinliklerin gerçekleştirildiği beachler de bulunmaktadır. 

Şamata Beach 

Foça ilçe merkezine oldukça yakın bir konumda bulunan Şamata Beach; bir aile tarafından işletilen popüler bir plajdır. 

Hem arkadaşlarınızla hem de aile bireyleriyle huzurlu ve bir o kadar da keyifli vakit geçirebileceğiniz, masmavi denizin tadını çıkarabileceğiniz plajın içerisinde; şezlong ve şemsiye kiralama hizmeti, lavabo ve duş alanları bulunmaktadır. 

Denizin yanı sıra; dinlenmek için kullanabileceğiniz küçük bir havuz, küçük bir restoran ve nargile gibi olanaklar da mevcuttur. 

Foça merkezden kalkan minibüsler ile Şamata Beach’e ulaşım mümkündür. 

Vodoo Beach Club 

İlçe merkezine sadece 5 dakika mesafede yer alan Vodoo Beach Club, Foça’nın en romantik koyu olarak gösterilen Mersinaki Koyu içerisinde yer almaktadır. 

Plaj, özellikle yaz sezonunda oldukça hareketlidir. Eğlenceli müzikleri ile Foça tatilinizde Vodoo Beach Club’da denize girmek isterseniz, Şezlong ve şemsiye ücreti de fiyata dahildir. 

Plajın içerisinde restoran bölümü de bulunmaktadır. 

Vodoo Beach Club’a ulaşım için ilçe merkezinden kalkan minibüsleri kullanabilirsiniz. 

Mambo Beach Club 

Eski Foça ve Yeni Foça Yolu üzerinde bulunan Mambo Beach Club, Foça’nın en hareketli ve en popüler plajlarından biridir. 

Toplamda 500 kişilik bir alana sahip olan Mambo Beach Club’da; ayrıca lezzetli bir menüye sahip bir restoran ve konaklama için tercih edebileceğiniz bungalov evler de bulunmaktadır. 

Beach Club’ın içerisinde çocuk havuzu da bulunmaktadır. 

Ayrıca, ücretsiz otopark olanağı da mevcuttur. 

Yaz aylarında, burada çeşitli konserler ve etkinlikler düzenlenmektedir. Akşam saatlerinde ise DJ performansları sergilenmektedir. 

Burada kaldığınız süre boyunca kullanacağınız şezlong ve sipariş vereceğiniz ilk bira da fiyata dahildir. 

Foça’da tatil planı yaparken konaklamak istediğiniz otelin özel plajı olup olmadığı da sizin için bir tercih sebebi olabilir.